Pečen - Armádny Generál Tela

18.04.2018

V čínskej medicíne sa hovorí, že keď energia plynulo tečie po celom tele, nedostaneme žiadnu bolesť alebo chorobu. Pečeň je orgán, ktorý je zodpovedný za to, že energia alebo čchi (vyslovované "či"), živa po našom, plynie hladko po celom tele - vo všetkých orgánoch a vo všetkých smeroch. Regulácia čchi ako funkcia pečene, je mimoriadne dôležitá pre naše fyzické aj emocionálne zdravie.


Pečeň je najdôležitejším orgánom v tele na uchovávanie krvi. Na základe tejto funkcie hrá pečeň obrovskú úlohu pri regulácii menštruačného cyklu. Keď pečeň pracuje optimálne, ženy zaživajú pravidelné menštruačné cykly len s veľmi malými nepríjemnosťami.


Pečeň je tiež zodpovedná za reguláciu objemu krvi v celom tele podľa fyzickej aktivity. Keď je telo aktívne, krv prúdi do šliach a svalov. V noci krv prúdi späť do pečene. Keď táto funkcia pečene funguje harmonicky, máme v priebehu dňa dostatok energie a cítime sa odpočito a oživene, keď sa ráno zobudíme.

Pečeň kontroluje hybnú silu a šľachy. Zdravá pečeň zvlhčuje a vyživuje tieto časti tela, ktoré ovplyvňujú našu schopnosť hýbať kĺbmi plynulo. V čínskej medicíne sa nechty tiež považujú za vedľajší produkt hybnej sily šliach. Silné, zdravé nechty znamenajú, že krv v pečeni je výdatná.


Pečeň sa otvára do oka. Keď je pečeň zdravá, naše oči sú vlhké a zrak je dobrý.
Pečeň, orgán yin(ženský princíp), je spárovaná so žlčníkom, orgánom jang(mužský princíp). Pečeň má silný vplyv na trávenie, pretože pečeň nielenže kontroluje správne fungovanie čchi energie žalúdka a sleziny, ale aj sekréciu žlče.

Pretože pečeň dohliada na plynulý tok čchi vo všetkých orgánov tela, pripisuje sa jej titul armádny generál, zodpovedný za plánovanie všetkých funkcií tela. Z tohto dôvodu čínska medicína verí, že pečeň hrá úlohu v našej schopnosti plánovať náš život a robiť dôležité rozhodnutia.


Každý orgán v čínskej medicíne súvisí s určitou emóciou. Pečeň súvisí s hnevom, najmä s potlačeným hnevom alebo s frustráciou. Keď stagnuje energia pečene alebo rebeluje nahor, osoba je náchylná k depresii alebo podráždenosti. Paradoxne to funguje aj v oboch smeroch. Stres v našom živote, ktorý vedie k hnevu a frustrácii, bude najväčším faktorom spôsobujúcim nerovnováhu pečene.
Hoci je pečeň anatomicky umiestnená na pravej strane tela, čínska medicína verí, že pečeň je v mnohých ohľadoch spojená s ľavou stranou tela. Ľavá strana jazyka odráža zdravie pečene. Hepatálny pulz sa odoberá na ľavom zápästí.
V zdravom tele stúpa čchi pečene smerom hore a šíri sa vo všetkých smeroch, aby vyživovala celé telo, podobne ako stúpanie miazgy v strome. Preto je pečeň prirovnaná k prvku dreva v teórii piatich elementov. V teórii piatich elementov existuje veľa ďalších vzťahov, ktoré sa používajú v diagnostike čínskej medicíny. Každý orgán je spojený s farbou. Farba pečene je zelená. S nevyváženosťou pečene bude mať farba tváre často nazelenalý odtieň. Každý orgán v čínskej medicíne je spojený s určitým obdobím roka a jar je sezóna pre drevo alebo pečeň. Symptómy nevyváženosti pečene sa na jar často zhoršujú, najmä v dôsledku vetra.
Jar je skvelý čas, aby ste zabezpečili rovnováhu Vašej pečene!
Hnev sa začne valiť z pečene cez chrbát ako morská vlna spôsobujúc stúpanie čchi
Hnev sa začne valiť z pečene cez chrbát ako morská vlna spôsobujúc stúpanie čchi
© Nový Sirius Cyklus 1.31.12.28 Tony Krištof
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky